piątek , Luty 22 2019
Strona główna / Europa / Niemcy / Pierwsze kroki w Niemczech
przeprwoadzka do Niemiec

Pierwsze kroki w Niemczech

Wiele osób zastanawia się nad wyjazdem i przeprowadzką do Niemiec. Proxima – autorka bloga www.zyciewniemczech.info podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami i opisała jak wyglądają pierwsze kroki w Niemczech.


Kiedy człowiek podejmuje decyzję o wyjeździe z Polski do innego kraju, ma masę wątpliwości, wielu rzeczy nie wie. Podobnie było z nami, gdy zdecydowaliśmy się wyjechać do Niemiec. Ale teraz wiemy już dużo więcej i chciałabym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami.

Po pierwsze skupcie się na nauce języka. Niby to oczywiste, ale jak zauważyłam, wielu ludzi to bagatelizuje. Mówią, że jadą z polską firmą, będą pracować tylko z Polakami, więc można bez języka. Pracować może tak. Ale co jeśli coś wam się stanie i będziecie musieli wezwać pogotowie? Chcecie, żeby ktoś bliski nie uzyskał pomocy, bo wam język nie był potrzebny?

Drugi istotny punkt to praca, mieszkanie. Pojawia się tu pewien paradoks. Aby wynająć mieszkanie, potrzebna jest praca, bez niej będzie bardzo ciężko coś wynająć. A z drugiej strony, gdy w życiorysie nie macie podanego niemieckiego adresu, nie ma Was jeszcze w Niemczech, potencjalny pracodawca nie traktuje Was zbyt poważnie. Nie mówię, że nie da się zorganizować pracy będąc jeszcze w Polsce, ale jest to bardzo trudne. Co mogę polecić? W Niemczech zatrzymać się u krewnych, znajomych, w hotelu czy pojechać z polską firmą zapewniającą zakwaterowanie. Będąc na miejscu znaleźć pracę, potem mieszkanie. Jeśli jedziemy z polską firmą, zacznijcie od mieszkania, a potem znajdźcie pracę na niemiecką umowę.

Aby legalnie przebywać na terenie Niemiec, jeśli chodzi o obywateli Unii Europejskiej, należy spełnić trzy warunki. Meldunek, ubezpieczenie, środki na życie. Jeśli wynajmujecie mieszkanie, powinniście też dostać meldunek. Zaś środki na utrzymanie oraz ubezpieczenie zapewni Wam pracodawca. Jeśli macie ślub, żona może chodzić do lekarza korzystając z ubezpieczenia męża, trzeba tylko dopełnić formalności. A gdy nie macie ślubu? Osoba, która nie pracuje, może wykupić sobie ubezpieczenie w jednej z Krankenkasse.

Ważne dokumenty: akt ślubu, akty urodzenia dzieci, paszporty lub dowody osobiste dla dzieci. Akty będą potrzebne do meldunku, grup podatkowych i do otrzymania Kindergeld’u.

W Niemczech można starać się o mieszkanie socjalne, ale dopiero po przepracowanych 3 miesiącach. Oczywiście trzeba spełniać liczne kryteria. Wszelkie informacje udziela urząd do spraw socjalnych i mieszkaniowych.

Dzieci zamieszkujące na terytorium Niemiec mają prawo do korzystania z przedszkoli, żłobków. A jeśli w placówkach tych brak miejsc, można skorzystać z usług Tagesmutter. Polega to na tym, że jedna przeszkolona pani opiekuje się maksymalnie 5 dzieci w swoim domu. Ma przygotowaną salę zabaw, miejsce do spania itd. Miasto częściowo lub całkowicie finansuje taką opiekę, zależnie od dochodów rodziny.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat życia w Niemczech,  poczytać o szczegółach powyższych założeń, odwiedźcie mojego bloga www.zyciewniemczech.info. Obecnie znajduje się tam kilkadziesiąt postów na różne tematy związane z emigracją na zachód Europy. Zapraszam

Proxima – autorka bloga www.zyciewniemczech.info

Pierwsze kroki w Niemczech

Pierwsze kroki w Niemczech

Sprawdź również

lukasz podolski

Media chwalą Podolskiego

Decyzja Lukasa Podolskiego o zakończeniu kariery w reprezentacji narodowej wywołała burzę w mediach. Niemieccy komentatorzy piszą …

Dodaj komentarz