poniedziałek , Marzec 25 2019
Strona główna / Ameryka Północna / Kanada / Ontaryjski system emerytalny
Kanada system emerytalny
Downtown Toronto - including the Rogers Centre, CN Tower, and banking district - in late summer.

Ontaryjski system emerytalny

W ontaryjskim parlamencie został zgłoszony projekt ustawy Ontario Retirement Pension Plan Act, która ma objąć wszystkich spełniających warunki pracowników w Ontario planem emerytalnym o nazwie Ontario Retirement Pension Plan (ORPP) do roku 2020. Czy ontaryjski system emerytalny wejdzie w życie?

Ontario jest prowincją Kanady, najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

Jednym z pierwszych polskich osiedli w Ontario była wieś Wilno leżąca w hrabstwie Renfrew, około 300 km na północ od miasta Peterborough. Rozległe tereny, na których leży Wilno, zwane są „Kaszubami” ze względu na to, że pierwsi polscy osadnicy przybyli na te tereny w 1895 roku pochodzili właśnie z Kaszub. Ciągle znajduje się tam wiele polskich farm oraz domów letniskowych. Na „Kaszubach” mają miejsce obozy harcerstwa polskiego w Kanadzie.

Duża część z ponad 800 tysięcy Polaków zamieszkujących Kanadę skupia się w Ontario, a ściślej w południowej części tej prowincji. Największe skupiska Polaków znajdują się w miastach aglomeracji Golden Horseshoe, a w szczególności w Toronto, Brampton i Mississauga. W tym ostatnim mieście co piąty mieszkaniec jest Polakiem, aczkolwiek nie można wyróżnić polskiej dzielnicy w tym mieście. Znajdują się w nim także dwie parafie polskie: św. Maksymiliana Kolbego i św. Eugeniusza de Mazenod (w budowie) oraz Centrum Kulturalne im. Jana Pawła II.

Nowy plan emerytalny obejmie w 2016 roku ponad 4 mln pracowników pracujących w Ontario, w tym 75 proc. młodych pracowników, którzy nie mają dostępu do planu emerytalnego w miejscu pracy. Pracodawcy rozpoczną zapisywanie się na ten plan począwszy od 1 stycznia 2017 roku i ich składki będą rozpoczynały się falami od 1 stycznia 2018 roku.

Ważne jest aby wszyscy posiadali dokładne informacje na temat zasad funkcjonowania nowego planu, co także będzie częścią projektu.

2/3 ontaryjskich pracowników nie ma dostępu do planu emerytalnego w miejscu pracy. Ten procent jest jeszcze niższy wśród młodych pracowników. Zaledwie 25 proc. osób zatrudnionych w Ontario w wieku 25-34 lat miała dostęp do takiego planu w 2012 roku, a w przedziale wiekowym 45-54 prawie połowa.

ORPP będzie oferowało dający się przewidzieć, rzetelny, zmieniany w zależności od inflacji strumień dochodu po przejściu na emeryturę, który będzie płacony do końca życia, poprzez zapewnienie emerytury mającej wartość do 15 proc. zarobków, do 90 tys. rocznie (w dolarach z roku 2017).

Niedawne badanie zalet tego systemu przeprowadzone przez Conference Board of Canada wykazało, że tego typu długoterminowy ORPP doda miliardy dol. do ontaryjskiej ekonomii.

Władze Ontario są chętne do współpracy z rządem federalnym aby wspólnie znaleźć rozwiązanie i osiągnąć progres w zapewnieniu na przyszłość bezpieczeństwa finansowego mieszkańcom Kanady. Jednocześnie Ontario chce zapewnić, że jeżeli nie uda osiągnąć się konsensusu w sprawie federalnego systemu emerytalnego (CCP) to bezpieczeństwo dla emerytów będzie zwiększone w samym Ontario dzięki systemowi ORPP.

 

Sprawdź również

Czy rząd RP w końcu dogada się z Polonią w kwestii obrony dobrego imienia Polski?

Legendarny działacz podziemnej Solidarności Władysław Frasyniuk powiedział “Gazecie Wyborczej” o zwycięstwie lewicy laickiej nad komunistami w 1989 …

Dodaj komentarz